czwartek, 12 września 2013

Hala Rysianka 12.08.2013


a tego znocie?? łon straszy w nocy
 Wschód słońca HDR godz 6:08
nawet nie wyobrażacie sobie jak pięknie tam było ino strasznie zimno
dużo pracy przy tym było + samo wejście tam i niespanie całą noc
ale uważam że warto było dla tego widoku także jeszcze raz dziękuję wojtasowi za zainicjowanie tego wyjazdu
tu było na szczęście wiele mniej roboty
droga powrotna 
 miały być perseidy a jo żech ani jednej nie zobaczył ani tej na zdjęciu bo była taka mała że gołym okiem się nie dało zobaczyć, to 2 lata temu za blokiem większą złapałem tyle że niebo wyszło czerwone (pewnie od świateł miasta) a gwiazdy niebieskie no i było ich mniej
drzewo do nieba
rzeczka
inne zdjęcie bo poprzednie było poruszone
po rekonstrukcji drogowskazu10 komentarzy:

Wojtas pisze...

Pierwsza panorama najlepsza, z jedną uwagą - mogłeś wyciąc ten drogowskaz po prawej stronie, bo zupełnie niepotrzebnie włazi w kadr.

Co do wyjazdu, też jestem zadowolony, ale mam małą poradę na przyszłość - na drugi raz przy nocnym wyjściu w góry sugeruję zabranie latarek ;) To dla tych, co nie wiedzieli, że mogą się przydać ;)

fotografmikolow pisze...

no ja wspinaczka w totalnych ciemnościach to był hardkor:)
co do drogowskazu to żech celowo go tam zostawił bo mi tam pasowoł dodaje symetrii (równowagi)ogranicza ekspansję przestrzeni tak jak to robią drzewa po lewej stronie dlatego mi to kompozycyjnie tak pasuje, drugo rzecz jest kontrpunktem dla słońca które nie jest ani w środku ani w mocnym punkcie więc ważny jest drugi akcent skupiajacy uwagę widza który ożywia panoramę bez niego byłaby trochę nudniejsza a prawa strona zbyt pusta względem lewej

Marcin Klimus pisze...

Jesteś mistrzem panoram dla mnie.

Marek za mały jest ten znak, żeby pasował kompozycyjnie, po prostu wygląda na coś uciętego. 1 mimo wszystko jest świetna, światło robi dużą część roboty.

Na drugiej panoramie wskoczył twój cień ale dla mnie jest najlepsza.

3 taka nijaka i nudna trochę.

Marcin Klimus pisze...

Aha - pewnie przypadkiem ale na 2 jak świetnie się skomponowały chmury z górami. Super

Marcin Klimus pisze...

Strumyk masz poruszony.

Wojtas pisze...

Dobrze, Marku, broń się, ale pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić. Twoja argumentacja miałaby sens wtedy, gdyby drogowskaz był w całości, nieprzekrzywiony i lekko odsunięty od krawędzi zdjęcia. Tutaj niestety to wygląda jak gwóźdź w d*pie - zupełnie niepotrzebny element, który wdarł się w kadr przypadkiem.

fotografmikolow pisze...

haha :D strumyk :D a skały też poruszone...
faktycznie masz racje Marcinie wziąłem się za drugie zdjęcie którego wcześniej nie chciałem obrabiać bo za szeroki kadr był, no ale nawet po cropowaniu jest ostre, czy teraz jest wystarczająco ostre?, co do drogowskazu przekonaliście mnie, trzeba będzie go ulepić na nowo :D

Marcin Klimus pisze...

na zdjęciu z rzeczką sciągnąłbym highlights, bo skały po lewej sa bliskie przepałowi, być może trzeba pobawić się krzywymi. Może obniżyć ekspozycję i wyciągnąć z cienia, chyba najatrakcyjniej będzie jak histogram będzie wyglądał jak krzywa Gaussa - takie zbalansowane.

fotografmikolow pisze...

oglądałem kiedyś zdjęcia ślubne własnej roboty u kogoś na laptopie wszystkie suknie były przepalone a u mnie na EIZO wszystkie szczegóły sukni były widoczne, pomaga w ujrzeniu szczegółów na laptopie patrzenie na wyświetlacz od dołu pomimo utraty kontrastu, spróbuj
najlepiej by było ciemniejszego rawa wywołać

Marcin Klimus pisze...

Ale na 90% monitorów będzie to wyglądać kiepsko. Myślę, że tak też powinny być zrobione zdjęcia, bo odbiorcy cyfrowego zdjęcia nie mają EIZO.

EIZO szczególnie dobre jest przy obróbce pod druk, bo można skalibrować kolory pod druk.

Zresztą po wydrukowaniu zdjęcia, to jasne byłoby przepalone :)